A Harmadik évezred címet viselő sorozatban – Mészáros László és Szőcs Géza szerkesztésében – eddig négy olyan kötet (Elárvult szabadság, Kiáltás, Új államalapítás, Az én hazám) jelent meg a Kecskeméti Lapok Kiadó gondozásában, amelyek a nemzet fizikai és morális állapotának felmérését tűzték célul.
Ezekben az átfogó tematikájú könyvekben a konzervatív-polgári szellemi elit mintegy kétszáz kiválósága fogalmazza meg – reális helyzetfelmérésére alapozott – javaslatait a magyarság gazdasági és lelki felemelkedéséhez szükséges tennivalókról. A sorozat ötödik tagja A magyar szép. A kötetben olvasható írások 2009 nyarán jelentek meg a Magyar Hírlap hasábjain, a hasonló címmel meghirdetett vita keretében. Ennek elindítója a könyvsorozat harmadik kötete, az Új államalapítás volt. Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere így jellemzi a vitában megszólalók hangvételét A magyar szép bevezetőjében: „E kiadvány szerzői (a vita résztvevői) világossá tették: az ország és a nemzet helyzetére vonatkozó elemzéseket és dialógusokat elfogulatlan elmével és tiszta lélekkel ki lehet (s ha ki lehet, akkor ki kell) vonni az „újbeszéd”, a halandzsa, a blöff, az ál-korrektség, a „duplagond”, a hülyeség és az öngyűlölet által meghatározott terepformák tartományából. Csak felelősségérzet, hivatástudat és önmagunk komolyan vétele szükségesek hozzá.”
A magyar szép szerzői: Alexa Károly, Bayer Zsolt,
Bencze Attila, Bíró Zoltán, Boros Imre, Csendes Csaba, Csizmadia László, Csókay András, Csóti György, Czakó Gábor, Fricz Tamás, Gaál Péter, Gereben Ágnes, Jobbágyi Gábor, Kiss Gy. Csaba, Lentner Csaba, Lőkös István, Makkai Béla, Mészáros László, Pákh Imre, Pősze Lajos, Raduly József, Roszik Péter, Stefka István, Szentesi Zöldi László, Szentmihályi Szabó Péter, Szőcs Géza, Tamáska Péter, Tanka Endre, temesi ferenc, Vámos György, Várkonyi Balázs és Zombor Gábor.
A kötet a Magyar Hírlap online kiadásában is megjelenő vitaindító íráshoz kapcsolódó hozzászólásokból válogatott gyűjteménnyel zárul.