Három a magyar igazság. És egyből három lap kerül most pellengérre. Három, területi megosztásában nem, de nyelvi és irodalmi vonatkozásában mégis egy irodalmi lap. Ilyenkor nagy dilemmába van az ember, hogy mely irodalmi lapnak adja meg a „primo” (elsődleges) szereplési lehetőséget, mivel kommunikációs pszichológiai szempontokat figyelembe véve, az elsőnek, az élen járónak manipulatív szerepe van. De remélem nem veszi rossz néven a másik két lap szerkesztősége, ha elsősorban a tömbmagyarságban még mindig elizolált Kárpátalja, „Együtt” című kiadványát népszerűsítem.
A Magyar Írószövetség kárpátaljai írócsoportjának „Együtt” című folyóirata, nem új hajtás Homérosz, Theokritosz, Vergilius és Ovidius parnasszusi kertjének fáin. Az S. Benedek András által szerkesztett szamizdatot valamikor a hatvanas években vajúdták szókimondó és bátor szülők. Éppen ez lett a veszte. Betiltották. De nem sokáig tartott a sarc, hiszen nyolc éve újraindulva kápráztatja el az olvasóközönséget. A lap korábbi számaiból szemlézhetnek a Magyar Elektronikus Könyvtár oldalán:
http://www.hhrf.org/mekk/egyutt/ Második tételben a Nyírség lapjaként is elkönyvelhető „Partium” folyóirat szellemiségét veszem górcső alá. A Kelet-magyarországi Szabadelvû Protestáns Kör kiadott, Babosi László, Beregszászi Szabó Tibor, Deák József, Felhõs Szabolcs, Kiss Lajos András, Ószabó István és Máté Ottó nevével fémjelzett irodalmi és művészeti folyóirat negyedévente jelenik meg. Az 1992-ben útjára indult szellemi termék Ratkó József szellemében úgy szegélyezi végig az emberek lelkét, mint nyírségi utakat az akácosok. A lap hivatalos honlapja:
http://partium.uw.hu/Legvégén pedig a Bécsi Naplóról essen néhány szó. A Deák Ernő által fő-szerkesztett, havonta megjelenő Bécsi Napló a nyugati magyarság egyik legjobb fórumát jelenti. A szellemi műhely kényesen ügyel arra, hogy az összmagyarságot összefogó irodalom életvizének kelyhe legyen. Amelyből értéket lehet meríteni. Ugyanakkor alkalmunk nyílik tudni azt, ami minden kalandor, művészléleknek megfogja a fantáziáját: miként alakul a művészeti élet Alsó Ausztriában, Bécsben, Burgenlandban, Felső Ausztriában, Karintiában, Salzburgban, Stájer-országban, Tirolban, Vorarlbergben és Párizsban. A Bécsi Napló honlapja:
http://www.becsinaplo.eoldal.hu/ Remélem, hogy e három határ, e három kapu az olvasók előtt majd teret nyit a művészet és az irodalom Homéroszi tereire.